Refugee Awareness Award

Har ni producerat ambitiös och kontinuerlig bevakning av flyktingsituationen i världen? Nu söker vi nomineringar – skicka in era bidrag till oss.

UNHCR på plats

Nu söker vi nomineringar från landets redaktioner och mediehus – och uppmanar er att skicka in just era bidrag till oss. Bidraget ska ha publicerats mellan 1 april 2024 och 31 mars 2025.

Journalistpriset Refugee Awareness Award är instiftat av Sverige för UNHCR för att uppmärksamma en journalistisk insats som på ett utmärkande sätt skildrar den globala flyktingsituationen och bidrar till ökad förståelse för situationen för människor som tvingats på flykt.

Vinnaren kommer att ges möjlighet att besöka någon av de många glömda och ofta svårtillgängliga flyktingsituationerna i världen, kriser där medias strålkastarljus för länge sedan dämpats eller helt slocknat.

Priset kan delas ut till en enskild journalist, en redaktion eller ett medieteam. 

I juryn för 2025 års pris ingår: Joanna Rubinstein, ordförande för Sverige för UNHCR, Annika Sandlund, chef för UNHCR i Norden och Baltikum, Malou von Sivers, journalist, författare och programledare samt Åsa Widell, generalsekreterare Sverige för UNHCR.

2024 års vinnare var SVT:s dokumentärserie Smugglad:

 https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/svts-dokumentarserie-smugglad-prisas-av-unhcr

Skicka in era bidrag till daniel.axelsson@sverigeforunhcr.se senast 15 april. Hör gärna av er om ni har några frågor!

Porträttfoto på Daniel Axelsson, Pressansvarig på Sverige för UNHCR
En auktionsgåva är ett fint sätt att låta gamla föremål göra skillnad.

Daniel Axelsson
Pressansvarig
Tel: 073 914 70 32
daniel.axelsson@sverigeforunhcr.se

Pressmeddelanden

  • Lars Lerin sitter på en stol och håller upp en tavla.
    Pressmeddelande

    Nu lanseras Auktionsgåvan

    Nu lanseras Auktionsgåvan – ett nytt sätt att ge vidare det du inte längre behöver, och samtidigt bidra till livräddande hjälp.

  • Rohingyaflyktingar från Myanmar söker skydd l Bangladesh.
    Pressmeddelande

    Fyra redaktioner i final till journalistpris

    Inför årets prisutdelning presenteras nu fyra nominerade redaktioner som på olika sätt belyst människor på flykt, gränser och mänskliga rättigheter.

  • En kvinna i rosa klänning står vid en ödslig väg. Hon tittar in i kameran och ser allvarlig ut.
    Pressmeddelande

    Love always till Stockholm

    Vad händer med kärleken när människor tvingas på flykt? Det är utgångspunkten för Love always, där den prisbelönte fotografen Pieter ten Hoopen ...

  • UNHCR på plats och hjälper till
    Pressmeddelande

    Refugee Awareness Award

    Har ni producerat ambitiös och kontinuerlig bevakning av flyktingsituationen i världen? Nu söker vi nomineringar – skicka in era bidrag till oss.

  • camel
    Nyheter

    Alexandra Pascalidou reser till Lesbos tio år efter flyktinghösten

    Tio år har gått sedan bilden på den lilla pojken på stranden väckte världen. Men flyktingkrisen är inte över – den fortgår, men i det tysta.