"Det finns ett stort värde i att ge"
Genom att avsätta tio procent av vinsten till välgörande ändamål har Kompass Advokat gjort sitt samhällsengagemang till en självklar del av verksamheten.

För Kompass Advokat handlar det om mer än affärsnytta. Det handlar om att göra verklig skillnad.
På Kompass Advokat är det sociala engagemanget inte en sidoverksamhet. Det är integrerat i företagets själ. Allt började med ett starkt engagemang för människor på flykt under Syrienkrisen. Medarbetare gick in som god man åt ensamkommande flyktingbarn och kommunernas arvoden skänktes direkt till UNHCR.
"Det skapade ju en närhet. Då lär man verkligen känna den person man är god man för", berättar Anna Lööv, vd och grundare av Kompass Advokat.
Idag donerar företaget varje år 10% av sitt överskott till olika organisationer. Engagemanget för UNHCR:s arbete förstärktes ytterligare när kriget i Ukraina bröt ut: där gick Kompass in med en akut donation på 250 000 kronor.
"Vi vill att det ska skapa mening för de som arbetar hos oss, att det ska kännas meningsfullt på flera sätt än bara att hjälpa våra klienter", säger Anna Lööv. Hon berättar att hon burit med sig ett samhällsengagemang sedan barnsben, en vilja att göra något, ett rättvisetänk.
Kompass ser stor nytta i att låta medarbetarna vara delaktiga i val av organisationer, där UNHCR ofta återkommer som ett självklart val.
"Vi diskuterar tillsammans vad vi vill ge till varje år. Det gör att många känner att deras hjärta får vara med också”, förklarar Anna Lööv.
För Kompass handlar givandet inte bara om att hjälpa, utan om att skapa mening på arbetsplatsen, bygga varumärke, attrahera nya medarbetare och inspirera andra företag att göra likadant.
"Det finns ett jättestort värde hos ett företag av att ge. Det är motiverande att en del av det vi skapar tillsammans faktiskt går tillbaka till samhället. Här eller i andra delar av världen”, avslutar Anna Lööv.
Det finns ett jättestort värde hos ett företag av att ge.