Moçambique drabbat av svåra översvämningar
I Moçambique är hundratusentals människor på flykt efter kraftiga regn. Samtidigt pressas hjälparbetet av svår tillgänglighet, stora behov och begränsade resurser.

Sedan början av året har omfattande översvämningar drabbat södra och centrala Moçambique. Totalt har omkring nästan 400 000 människor tvingats lämna sina hem.
Situationen förvärras av den pågående konflikten i norra delen av landet, där över 300 000 människor drevs på flykt i slutet av 2025.
Särskilt utsatta
I flera provinser steg vattnet snabbt och tvingade familjer att fly. Många gjorde det helt utan tillhörigheter eller identitetshandlingar. Särskilt svår är situationen för barn och äldre.
Omkring 100 000 människor bor nu i tillfälliga boenden som skapats i skolor och offentliga byggnader.
Allvarlig situation
Trots att regnen avtagit är situationen allvarlig. Översvämmade vägar och skadade broar gör att många områden är svåråtkomliga. Fortsatta regn de kommande veckorna riskerar att tvinga ännu fler människor på flykt.
Problemen i landet var stora redan före de senaste översvämningarna. UNHCR rapporterar att omkring 1,3 miljoner människor tvingats lämna sina hem sedan 2017.
UNHCR arbetar på plats, tillsammans med lokala partner. Fokus på insatserna ligger på att hjälpa de mest svårast drabbade regionerna.