Över en miljon rohingyer har tvingats fly från Myanmar efter årtionden av förföljelse, diskriminering och våld. Nästan alla har tagit sig till grannlandet Bangladesh, där världens största flyktingläger finns.

Bangladesh

Över en miljon rohingyer har tvingats fly från Myanmar. De flyr från förföljelse, diskriminering och våld - och har tagit sig till grannlandet Bangladesh, där världens största flyktingläger finns.

Officiellt namn
Folkrepubliken Bangladesh
Huvudstad
Dhaka, 21 005 860 invånare (2020)
Antal invånare
172 954 319 (2023)
Storlek
147 570 km2 (2022)
Angränsande länder
Indien, Myanmar

Folkgruppen Rohingya

Rohingya-krisen är en av de mest långvariga och omfattande flyktingkatastroferna i modern tid.

Rohingyerna är en statslös folkgrupp från Myanmar, där de länge har nekats medborgarskap och grundläggande rättigheter. Militära offensiver i delstaten Rakhine har resulterat i brutala attacker, mord, våldtäkter och brända byar, vilket lett till massflykt. Över 700 000 människor flydde 2017 för att undkomma våld och allvarliga människorättsbrott i Myanmar.

Fruktar för sina liv

Myanmar har i omgångar sagt att man är beredd att ta tillbaka vissa flyktingar, men många rohingyer fruktar för sina liv och vägrar återvända utan garantier om säkerhet och medborgarskap. FN menar att situationen i Myanmar fortfarande är för farlig för en säker återvändo.

Humanitär nödsituation

Majoriteten av de som flytt bor nu i Cox’s Bazar i Bangladesh – där världens största flyktingläger finns. Här lever hundratusentals människor i tält och enkla skjul, utan ordentlig tillgång till vatten, sanitet och sjukvård. Lägret är extremt överbefolkat och saknar grundläggande förnödenheter.

Sumaiya är tre månader gammal. Hennes familj är på flykt från förföljelse i Myanmar och får hjälp av UNHCR att registrera sig i Bangladesh, vilket möjliggör att Sumaiya kan få födelsebevis, att barnen kan få gå i skolan och att familjen kan få nödhjälpspaket.
Sumaiya är tre månader gammal. Hennes familj är på flykt från förföljelse i Myanmar och får hjälp av UNHCR att registrera sig i Bangladesh, vilket möjliggör att Sumaiya kan få födelsebevis, att barnen kan få gå i skolan och att familjen kan få nödhjälpspaket.
UNHCR-personal hjälper till att ta emot rohingya-flyktingar som räddats på havet utanför Indonesien efter att ha tillbringat veckor till havs.
UNHCR-personal hjälper till att ta emot rohingya-flyktingar som räddats på havet utanför Indonesien efter att ha tillbringat veckor till havs.

”Ingenstans räddar humanitärt bistånd liv på ett mer tydligt sätt än i lägren i Cox’s Bazar.”

Filippo Grandi, UNHCR:s högste chef

Lever i en fälla

FN har varnat för att rohingyerna lever i en humanitär fälla – de kan inte återvända hem, men de kan inte heller integreras i Bangladesh. Samtidigt har stödet från det internationella samfundet minskat, vilket gör att viktiga biståndsprogram riskerar att stoppas.

Akut behov av resurser

Trots att rohingya-krisen är en av världens mest långvariga och omfattande flyktingkriser är hjälpinsatsen kraftigt underfinansierad. Utan mer resurser kommer hundratusentals människor att förlora tillgång till livsnödvändig mat, sjukvård och skydd.

"Om det internationella stödet minskar drastiskt – vilket är en risk – kommer de enorma insatserna från Bangladeshs regering, hjälporganisationer och flyktingarna själva att påverkas allvarligt, vilket utsätter tusentals människor för risk för hunger, sjukdomar och otrygghet", säger UNHCR:s högste chef Filippo Grandi.

Så hjälper UNHCR rohingyer på flykt

Tillsammans med våra lokala partner och Bangladesh regering ger UNHCR grundläggande hjälp och skydd till rohingyer på flykt. UNHCR genomför särskilda insatser för kvinnor, barn och personer med funktionsnedsättningar.

UNHCR arbetar även med värdsamhället och för hållbara lösningar, med målet att flyktingarna ska kunna återvända frivilligt och tryggt när situationen i Myanmar tillåter.

Nödhjälp och skydd

Mat, vatten, sanitet och tak över huvudet.

Hälsovård och vaccinering

Sjukvård, mödravård, psykosocialt stöd och vaccinprogram för barn.

Utbildning och skydd för barn

UNHCR arbetar för att fler barn ska få tillgång till skolgång och trygghet. Vi driver skolor i flyktinglägren och ser till så att alla barn ska få gå i skolan.

Katastrofberedskap

Förbättrade bostäder och skyddsåtgärder inför monsunregn och cykloner. Bangladesh är ett av världens mest katastrofdrabbade länder, vilket gör att Rohingyerna är särskilt sårbara för cykloner, översvämningar och jordskred. Flyktinglägren är extremt trångbodda och bostäderna är vanligtvis byggda av trä eller bambu, vilket gör dem sårbara för eldsvådor.

Eldsvådor är alltid en risk i flyktinglägren i Cox's Bazar i Bangladesh. En brand som svepte genom lägret 2023 förstörde över 3 000 boenden, sjukhus och skolor och gjorde omkring 16 000 flyktingar hemlösa.
Eldsvådor är alltid en risk i flyktinglägren i Cox's Bazar i Bangladesh. En brand som svepte genom lägret 2023 förstörde över 3 000 boenden, sjukhus och skolor och gjorde omkring 16 000 flyktingar hemlösa.

Senaste nyheterna

  • En gravid ukrainsk kvinna tittar mot kameran och håller sig varsamt om magen.
    Ukraina

    Attackerna i Ukraina fortsätter

    Enbart i år har över 190 000 människor tvingats lämna sina hem, utöver de som redan fördrivits sedan den fullskaliga invasionen 2022.

  • Två kvinnor står framför en solvatten-dunk och ler.
    Uganda

    Rent vatten till 100 000 människor i Uganda

    Den svenska innovationen Solvatten ger rent vatten till flyktingar i Uganda.

  • camel
    Nyheter

    Bokmässan 2025

    I september deltar Sverige för UNHCR på Bokmässan i Göteborg. Tillsammans med Novellix lyfter vi berättelser om människor som tvingats lämna allt ...

  • En kvinna tittar in i kameran.
    Nyheter

    Kompass ser ett stort värde i att ge

    Genom att avsätta tio procent av vinsten till välgörande ändamål har Kompass Advokat gjort sitt samhällsengagemang till en självklar del av ...

  • Fyra glada barn säljer kakor.
    Nyheter

    Deras kakor hjälper människor på flykt

    Det började som en impuls att vilja göra något gott när kriget i Ukraina bröt ut. Fyra år senare har My, Max, Meya och deras vänner samlat in över ...

  • En sandal spolas upp på en strand.
    Nyheter

    Kända profiler står upp för människor på flykt

    Det är tio år sedan bilden på Alan Kurdi spreds över världen. Bilden fick människor att engagera sig, men tio år senare ser vi samma tragedi ...

  • En pappa håller sitt barn i famnen när de står utanför sitt tält efter en förödande jordbävning i Afghanistan.
    Afghanistan

    Nödläge efter jordbävning i Afghanistan

    En förödande jordbävning har drabbat Afghanistan. Hundratals människor har dött och byar har förstörts. Familjer tvingas sova under bar himmel.

  • En sandal har blåst upp på en strand med havet som bakgrund.
    Nyheter

    Upprop för människor på flykt

    Vissa lever för att resa. Andra reser för att leva. Skriv under uppropet och stå upp för människor som riskerar allt i hopp om en trygg framtid.

  • Desinfektion (rengör med specialmedel för att döda bakterier) för att stoppa kolera från att sprida sig vidare i området.
    Sudan

    Sudan: Kolera sprids när hjälpen minskar

    Kolerautbrott drabbar människor på flykt i Sudan och Tchad. Regn översvämmar hem, sjukhus attackeras och hungersnöd sprids.

  • UNHCR:s fältarbetare håller om en kvinna på flykt.
    Nyheter

    Flyktingdagen 20 juni 2025

    Internationella flyktingdagen 20 juni. Läs om flyktingars styrka och mod och hur du kan visa solidaritet med människor på flykt.