123 miljoner människor på flykt i slutet av 2024

123 miljoner människor på flykt i slutet av 2024 - högsta nivån för tolfte året i rad. Sudan, Syrien och Afghanistan är svårast drabbade länderna enligt UNHCR.

En mamma och pojke på flykt kramas under en filt.
För människor på flykt gör en varm filt stor skillnad. Tack till dig som hjälper.

123 miljoner människor på flykt - tolfte året i rad med ökning

UNHCR:s årliga rapport Global Trends visar att 123,2 miljoner människor var på flykt vid slutet av 2024 - det högsta antalet någonsin registrerat. Det innebär att antalet människor på flykt har ökat för tolfte året i rad.

Vad betyder siffrorna? En av 69 människor på jorden har tvingats lämna sitt hem på grund av krig, våld eller förföljelse. Det motsvarar hela Sveriges befolkning nästan tolv gånger om.

Ökningen drivs främst av Sudan, där den pågående konflikten har skapat världens största mänskliga kris, men även av fortsatta konflikter i Myanmar, Ukraina och andra länder.

Sudan: svåraste krisen

Människor i Sudan drabbas hårdast: 14,3 miljoner människor är på flykt från kriget som startade 2023. Konflikten har skapat en mänsklig katastrof. Över en tredjedel av landets befolkning har tvingats fly från sina hem. Det är fler än hela Sveriges befolkning plus Danmarks tillsammans.

De fem svåraste drabbade länderna av kris är:

  • Sudan - 14,3 miljoner människor.
  • Syrien - 13,5 miljoner människor.
  • Afghanistan - 10,3 miljoner människor.
  • Ukraina - 8,8 miljoner människor.
  • Myanmar - flera miljoner människor.

Viktigt att veta: UNHCR räknar olika grupper av människor på flykt:

  • Flyktingar som korsar internationella gränser.
  • Internflyktingar som tvingas fly inom sitt eget land.
  • Asylsökande som väntar på att få sin prövning.
  • Palestinska flyktingar får hjälp av UNRWA och räknas separat.

Syrier återvänder hem i rekordsiffror

Den bästa nyheten: Nästan 2 miljoner syrier har kunnat återvända hem efter att ha varit på flykt i över ett årtionde. Det är det största återvändandet av på över 20 år.

Totalt återvände 9,8 miljoner människor hem under 2024 - både flyktingar och de som varit på flykt inom sina egna länder. Detta visar att när konflikter kan lösas, vill människor återvända och återuppbygga sina liv.

Filippo Grandi, UNHCR:s chef, säger: "Nästan 2 miljoner syrier har kunnat återvända hem efter mer än ett decennium på flykt. Landet är fortfarande instabilt och människor behöver vår hjälp för att återuppbygga sina liv."

Viktiga fakta om människor på flykt

Var tar de vägen? Motsatt till vad många tror:

  • 67 % av flyktingar söker skydd i ett grannland.
  • 73 % av flyktingar tas emot av låg- och medelinkomstländer.
  • 60 % av alla människor på flykt lämnar aldrig sitt eget land (internflyktingar).

Bristen på pengar är akut. UNHCR:s budget är densamma som 2015, trots att antalet människor på flykt nästan fördubblats. Det gör att:

  • Vårdcentraler stängs.
  • Färre kan få hjälp.
  • Kvinnor och barn blir mer utsatta.

Vad kan du göra?

UNHCR behöver fortsatt stöd för att:

  • Rädda liv i akuta kriser.
  • Hjälpa människor på flykt återvända hem.
  • Stärka lokalsamhällen som tar emot männsikor som tvingats på flykt.
  • Förebygga nya konflikter.

Stöd UNHCR:s arbete - varje insats räknas för de miljoner människor som behöver hjälp idag.


Källa: UNHCR Global Trends Report 2025

Senaste nyheterna

  • UNHCR:s fältarbetare håller om en kvinna på flykt.
    Nyheter

    Flyktingdagen 20 juni 2025

    Internationella flyktingdagen 20 juni. Läs om flyktingars styrka och mod och hur du kan visa solidaritet med människor på flykt.

  • Lars Lerin sitter på en pall och visar upp en tavla.
    Pressmeddelande

    Lars Lerins målning klubbades för 37 000 kronor

    När konstnären Lars Lerin skänkte ett av sina verk till initiativet Auktionsgåvan blev gensvaret starkt. Målningen klubbades för 37 000 kronor.

  • Förstörda av missiler bostadshus i Ukraina.
    Ukraina

    Offensiven mot Ukraina har börjat

    Akut hjälp behövs efter förödande attacker i Kiev. 15 döda, över 100 skadade. Stöd UNHCR:s arbete för drabbade familjer i Ukraina.

  • En man och en kvinna håller om varandra.
    Nyheter

    Love Always i Almedalen

    Utställningen Love Always finns på plats i Visby under Almedalsveckan - och Sverige för UNHCR medverkar i flera seminarier.

  • En mamma värmer sitt barn med värme.
    Flyktingar

    123 miljoner människor på flykt i slutet av 2024

    123 miljoner människor på flykt i slutet av 2024 - rekordnivå tolfte året i rad. Sudan, Syrien och Afghanistan värst drabbade länder.

  • World Refugee Day 2025
    Nyheter

    Göteborgs-Posten tilldelas Refugee Awareness Award 2025

    Med reportageserien Flykten till Europa ger Göteborgs-Posten röst åt människor på flykt. Nu belönas deras arbete med Refugee Awareness Award 2025.

  • UNHCR:s nödhjälps lager.
    Ukraina

    Ny våg av dödliga attacker mot Ukraina

    Ukraina står inför en ny dödlig våg av attacker. UNHCR är på plats med livräddande nödhjälp. Du behövs akut – ge en gåva idag.

  • Lars Lerin sitter på en stol och håller upp en tavla.
    Pressmeddelande

    Nu lanseras Auktionsgåvan

    Nu lanseras Auktionsgåvan – ett nytt sätt att ge vidare det du inte längre behöver, och samtidigt bidra till livräddande hjälp.

  • Andreas Mathson löper för människor på flykt.
    Nyheter

    ”Jag springer för dem som tvingats fly”

    Snart ger sig Andreas Mathson ut på ännu ett stort löparäventyr – fem varv på den legendariska Lidingöloppsbanan. Totalt över 160 kilometer, med ...

  • Rohingyaflyktingar från Myanmar söker skydd l Bangladesh.
    Pressmeddelande

    Fyra redaktioner i final till journalistpris

    Inför årets prisutdelning presenteras nu fyra nominerade redaktioner som på olika sätt belyst människor på flykt, gränser och mänskliga rättigheter.