Litteraturen ger röst åt människor på flykt

I september deltar Sverige för UNHCR på Bokmässan i Göteborg. Tillsammans med Novellix lyfter vi berättelser om människor som tvingats lämna allt bakom sig.
Omslaget till novellsamlingen Ingen hör hemma på flykt

 

Under 2015 flydde över en miljon människor över Medelhavet, de flesta för att undkomma inbördeskrigets fasor i Syrien. 

Närmare 4000 drunknade, 700 av dem var barn. Antagligen var det många fler som dog; mörkertalet är stort och omöjligt att beräkna.

För att uppmärksamma både det som hänt - men också det som fortfarande händer varje dag har Novellix, i samarbete med Sverige för UNHCR, gett ut novellsamlingen Ingen hör hemma på flykt – fyra nyskrivna noveller av Alexandra Pascalidou, Agri Ismaïl, Balsam Karam och Malou von Sivers.

Novellerna gestaltar flykt, förlust och hopp och påminner oss om att det bakom varje siffra i statistiken faktiskt finns en människa.

Köp novellasken via Novellix.

Sverige för UNHCR på Bokmässan i Göteborg.

När? Lördag 27 september, kl. 10.00–10.45
Var? Bokmässan i Göteborg, sal J2
Läs mer i Bokmässans program

För att lyfta vår novellask är vi i år på plats på Bokmässan i Göteborg. Tillsammans med Novellix arrangerar vi seminariet ”Vad kan litteraturen säga som nyheterna inte kan?”

Novellförfattarna diskuterar om hur man kan använda litteraturen för att skapa förståelse för temat flykt, på ett sätt som sällan hinns med i nyhetsrapporteringen.

"Jag ville skriva om dem som inte alltid får höras – de osynliga, de överlevande, de som aldrig får andas ut. Vi lever i en tid där människovärdet i praktiken ifrågasätts. Då blir skönlitteraturen en plats att minnas, känna och tänka efter och stå upp för det mänskliga", säger Malou von Sivers.

Tio år har gått sedan 2015, men människor fortsätter att fly från krig, konflikter och katastrofer. Över 120 miljoner människor är på flykt i världen - och behoven är större än någonsin.

Novellerna gestaltar flykt, förlust och hopp och påminner oss om att det bakom varje siffra i statistiken faktiskt finns en människa.

Om novellsamlingen
Författarporträtt

Senaste nyheterna

  • Flyktingar anländer med båt till Indonesien.
    Myanmar

    Dödligaste året för flykt till sjöss

    Under 2025 rapporterades nästan 900 ur folkgruppen Rohingya döda eller saknade efter att ha flytt till sjöss i Syd- och Sydostasien.

  • Människor vid ett UNHCR-uppsamlingsläger i Tchad.
    Sudan

    Rädslan präglar Sudan

    Tre år efter att kriget i Sudan bröt ut fortsätter människor att fly både inom landet och över gränserna.

  • Förstörelse i Libanon.
    Libanon

    Kriget rasar i Libanon

    En miljon människor på flykt. Kraftiga beskjutningar. Läget i Libanon är akut, men hjälpen från UNHCR kommer fram.

  • Familjer flyr eskalerande strider i Libanon, och söker skydd i Syrien. Här tar sig människor över gränsövergången.
    Syrien

    Hundratusentals flyr från Libanon till Syrien

    I mars korsade över 200 000 människor gränsen från Libanon till Syrien. Många är syrier som redan flytt sina hem, och nu tvingas fly på nytt.

  • UNHCR-arbetare på ett av de stora lagren i Ukraina.
    Nyheter

    UNHCR:s insatser under 2025

    2025 avlöste kriserna varandra. Krig, konflikter och klimatförändringar tvingade människor på flykt. Vad gjorde UNHCR under året?

  • En familj sitter runt ett bord, tillsammans med UNHCR-medarbetare.
    DR Kongo

    Tusentals återvänder till DR Kongo

    Över 33 000 har på kort tid återvänt från Burundi till östra Demokratiska republiken Kongo. UNHCR efterlyser omedelbart internationellt stöd.

  • Foto på Elliot vid sin cykel.
    Nyheter

    30 000 kilometer för människor på flykt

    Elliot är på resa. Han ska cykla till Australien - och samla in pengar till människor på flykt.

  • En kvinna står i ett sönderbombat hus.
    Syrien

    Hon möttes av rasmassor i Syrien

    Fekra och familjen kunde äntligen åka hem. Men deras hus var obeboeligt. Hon drömmer om att kunna återvända till bostaden.

  • Sverige för UNHCR tar emot 21 miljoner kronor från Postkodlotteriet.
    Postkodlotteriet

    21 miljoner från Postkodlotteriet

    Sverige för UNHCR tar emot 21 miljoner kronor från Postkodlotteriet. Stödet hjälper UNHCR, FN:s flyktingorgan, att ge livräddande hjälp till ...

  • Beirut, Libanon. 2 mars 2026. Foto Ximena Borrazas
    Libanon

    Hundratusentals flyr i Libanon

    Intensiva bombningar och evakueringar skapar kaos i Libanon. Hundratusentals människor flyr sina hem. UNHCR är på plats med nödhjälp i Libanon och ...