Brev från Ukraina

Just nu upplever Ukraina sin tredje krigsvinter, utan el och värme. UNHCR ger livräddande stöd till de utsatta.

"Jag hoppades att kriget skulle vara över"

Det här är tredje vintern i rad som jag bevittnar följderna av det fullskaliga kriget mot folket i Ukraina.

Jag hade hoppats att vi alla skulle slippa denna upplevelse. Jag hade hoppats att kriget skulle vara över. Att människorna här skulle få chansen att bygga upp sina hem och sina liv igen. Att de kunde fira jul och nyårsafton i fred, utan rädsla för ännu en missilattack.

Tyvärr är verkligheten en helt annan. Varje dag fortsätter kriget att ödelägga liv, och situationen är värre än någonsin. 

Över 3,5 miljoner människor är på flykt inom landet, och bara sedan augusti har 176 000 människor i östra Ukraina tvingats lämna sina hem när de ryska styrkorna har attackerat deras samhällen. 

Över hela landet bor många familjer i hem utan el, värme eller vatten, efter att stora delar av landets energiproduktion slagits ut i attacker – allt medan vintern har svept in med minusgrader.

UNHCR har varit på plats i Ukraina i 30 år – och vi kommer att vara kvar här för att hjälpa folket så länge det behövs. 

Just nu är det viktigaste att ge livräddande vinterhjälp till dem som är i störst behov. 

550 000 extra utsatta människor eller familjer nära frontlinjen kommer att få kontantstöd under vintern för att hjälpa till att köpa bränsle för uppvärmning och betala för ökade elräkningar. 

För att hjälpa samhällen att ta sig igenom strömavbrotten och hålla igång viktiga sociala tjänster, levererar och distribuerar vi generatorer och bärbara powerbanks.

Jag hade hoppats att kriget skulle vara över.

Karolina Lindholm Billing, UNHCR
En kvinna tittar in i kameran. Hon har UNHCR-väst på sig.
Karolina Lindholm Billing, UNHCR

UNHCR ger också skydd, tak och isoleringsmaterial för att hjälpa familjer att hålla sig varma. Vi delar ut filtar och annan nödhjälp vid kollektiva center för människor på flykt, och vid transitcenter som tar emot människor som evakueras från attackerade områden vid frontlinjen.

Men resurserna är begränsade. Attackerna fortsätter tyvärr och varje dag riskerar fler människor att behöva lämna sina hem i sökandet efter säkerhet. Behovet av hjälp är enormt, och folket i Ukraina behöver verkligen all solidaritet de kan få. Jag hoppas att du har möjlighet att hjälpa till. Varje gåva, stor som liten, gör skillnad. Tack för ditt stöd.

Med vänlig hälsning,
Karolina Lindholm Billing
Ukrina, Charkiv, november 2024.

Senaste nyheterna

  • Människor som flytt våldet i Kongo och är i Burundi.
    Nyheter

    Ny rapport från UNHCR om insatser 2025

    2025 präglades av långvariga konflikter och kraftiga nedskärningar i finansieringen. Men UNHCR, FN:s flyktingorgan, hjälpte miljontals människor ...

  • Två kvinnor på flykt från kriget i Sudan. 1000 dagar av krig.
    Sudan

    1000 dagar av krig i Sudan

    1000 anledningar till varför din hjälp till Sudan betyder mer än någonsin tidigare.

  • En förstörd byggnad i Ukraina.
    Nyheter

    Ryska attacker skördar liv i Ukraina

    Inledningen på det nya året har varit våldsam i Ukraina. Ryska attacker slår hårt mot civilbefolkningen och de humanitära behoven växer.

  • Foto på Barham Salih som besöker Kenya.
    Nyheter

    Barham Salih: Omvärlden måste ta större ansvar

    FN:s nya flyktingkommissarie Barham Salih uppmanar det internationella samfundet att bidra till långsiktiga lösningar för människor på flykt.

  • En flyktingpojke från Venezuela leker med ett gosedjur i samband med hälsoundersökning och vaccinering.
    Venezuela

    Venezuela skapar rubriker – här är vad du behöver veta

    Nu när Venezuela toppar rubrikerna vill vi nå ut med en bild av vad som händer – och hur UNHCR förbereder sig för att agera.

  • Foto på Barham Salih.
    Nyheter

    Barham Salih blir ny chef för UNHCR

    FN:s generalförsamling har valt Iraks tidigare president Barham Salih till ny flyktingkommissarie för FN. Han tillträder i januari 2026 och ...

  • Evelina Kroon med en filt.
    Nyheter

    Ny filt från ARKET och Evelina Kroon ger värme till människor på flykt

    ARKET teamar upp med Evelina Kroon - och stödjer UNHCR:s arbete för människor på flykt.

  • UNHCR-arbetare på plats i Sudan.
    Sudan

    Fyra frågor om Sudan

    Varför är det krig i Sudan? Hur påverkar det befolkningen - och vad gör UNHCR på plats? Fyra fakta om situationen i Sudan!

  • En båt i havet utanför Indonesien.
    Malaysia

    Båtkatastrof utanför Malaysia – hundratals rohingyer saknas

    Minst 21 människor har dött och hundratals saknas efter att en träbåt med flyktingar förlist utanför Malaysias kust. 

  • En kvinna står mellan två översvämmade fält i Sydsudan.
    Nyheter

    Klimatfinansieringen missar flyktingarna

    Inför klimatmötet COP30 varnar UNHCR för att flyktingar och deras värdsamhällen gång på gång förbises i den globala klimatfinansieringen.