Deras kakor hjälper människor på flykt
Det började som en impuls att vilja göra något gott när kriget i Ukraina bröt ut. Fyra år senare har My, Max, Meya och deras vänner samlat in över 12 000 kronor till människor på flykt!

När 12-åriga My och hennes syskon fick höra om kriget i Ukraina ville de göra något. Något eget. Tillsammans med vännerna Naimi och Asta startade de en egen insamling – som de sålde kakor på Styrsö Bratten för att samla in till. Nu har de samlat in under fyra år i rad!
Under åren har olika vänner hoppat in, men Asta har varit med varje gång.
För varje år har summan vuxit: från 4 923 kr första året till 7 270 kr förra året. I år valde de att inte öronmärka insamlingen, utan låta UNHCR avgöra var stödet behövs mest. Det är ett sätt att nå fler människor i utsatthet.
"Jag tycker det är viktigt att hjälpa till på något sätt", säger My. ”Det har varit svårt, men kul!”
Syskonens initiativ visar att det inte krävs stora medel för att göra stor skillnad – bara ett stort hjärta och viljan att agera. Max, 9 år, uttrycker det på ett bra sätt, när vi frågar varför de valt att samla in pengar just till människor på flykt:
”Jag ville bara vara snäll”.
Att starta en insamling som hjälper de mest utsatta människorna i världen är ett utmärkt sätt att vara snäll.
Om ni vill göra som Max, kan ni enkelt starta en insamling här.
Jag tycker det är viktigt att hjälpa till på något sätt