Syrien 13 år senare

15 mars är en hjärtskärande årsdag. Krisen i Syrien har pågått i tretton år. Konflikter har slagit landet i spillror. Miljoner människor är fortfarande på flykt.

Krisen i Syrien — 13 år idag

15 mars är hjärtskärande årsdag för Syriens folk. Nu har krisen pågått i tretton år. Arabiska våren 2011 utlöste ett inbördeskrig mellan regeringen och en blandning av olika rebeller och grupper. 13 år senare är Syrien fortfarande ett krisdrabbat land. Stormakter och grannländer — många är inblandade i konflikterna.

Mer än 12 miljoner barn, kvinnor och män har tvingats att fly från sina hem. Det är en av världens största flyktingkriser. Många lever i fattigdom och misär.

Hjälpbehoven ökar, men finansieringen till krisen minskar. Människor är utsatta för många, farliga och svåra risker för att klara vardagen.

Föräldrar kämpar varje dag för att skydda sina familjer, skicka sina barn till skolan och sätta mat på bordet.

Syriens grannländer

Mer än 5 miljoner syriska flyktingar är registrerade i fem grannländer:

  • Turkiet
  • Libanon 
  • Jordanien
  • Irak
  • Egypten

Familjer lever i fattigdom och misär. De är beroende av hjälporganisationer som UNHCR för att överleva.

Syrien

Inne i Syrien:

  • Mer än 7,2 miljoner människor är fortfarande på flykt i landet.
  • 16,7 miljoner behöver hjälp för att klara vardagen. 
  • 12,9 miljoner lider av matbrist.

Förödande jordbävning 2023

Följderna av förra årets förödande jordbävning har förvärrat lidandet. Tusentals av de drabbade står fortfarande utan hem.

Kriget i Gaza och gränsstrider förvärrar

Kriget i Gaza väcker oro i hela regionen och komplicerar en redan svår situation.

Upptrappade gränsstrider mellan Libanon och Israel har fördrivit mer än 90 000 människor från södra Libanon, cirka 7 300 är flyktingar från Syrien (8 februari).

Osäkerheten hindrar att hjälpen når fram och är en risk för fältarbetare.

UNHCR måste navigera utmaningarna för att nå de behövande med livsviktig hjälp.

Senaste nyheterna

  • UNHCR:s fältarbetare håller om en kvinna på flykt.
    Nyheter

    Flyktingdagen 20 juni 2025

    Internationella flyktingdagen 20 juni. Läs om flyktingars styrka och mod och hur du kan visa solidaritet med människor på flykt.

  • Lars Lerin sitter på en pall och visar upp en tavla.
    Pressmeddelande

    Lars Lerins målning klubbades för 37 000 kronor

    När konstnären Lars Lerin skänkte ett av sina verk till initiativet Auktionsgåvan blev gensvaret starkt. Målningen klubbades för 37 000 kronor.

  • Förstörda av missiler bostadshus i Ukraina.
    Ukraina

    Offensiven mot Ukraina har börjat

    Akut hjälp behövs efter förödande attacker i Kiev. 15 döda, över 100 skadade. Stöd UNHCR:s arbete för drabbade familjer i Ukraina.

  • En man och en kvinna håller om varandra.
    Nyheter

    Love Always i Almedalen

    Utställningen Love Always finns på plats i Visby under Almedalsveckan - och Sverige för UNHCR medverkar i flera seminarier.

  • En mamma värmer sitt barn med värme.
    Flyktingar

    123 miljoner människor på flykt i slutet av 2024

    123 miljoner människor på flykt i slutet av 2024 - rekordnivå tolfte året i rad. Sudan, Syrien och Afghanistan värst drabbade länder.

  • World Refugee Day 2025
    Nyheter

    Göteborgs-Posten tilldelas Refugee Awareness Award 2025

    Med reportageserien Flykten till Europa ger Göteborgs-Posten röst åt människor på flykt. Nu belönas deras arbete med Refugee Awareness Award 2025.

  • UNHCR:s nödhjälps lager.
    Ukraina

    Ny våg av dödliga attacker mot Ukraina

    Ukraina står inför en ny dödlig våg av attacker. UNHCR är på plats med livräddande nödhjälp. Du behövs akut – ge en gåva idag.

  • Lars Lerin sitter på en stol och håller upp en tavla.
    Pressmeddelande

    Nu lanseras Auktionsgåvan

    Nu lanseras Auktionsgåvan – ett nytt sätt att ge vidare det du inte längre behöver, och samtidigt bidra till livräddande hjälp.

  • Andreas Mathson löper för människor på flykt.
    Nyheter

    ”Jag springer för dem som tvingats fly”

    Snart ger sig Andreas Mathson ut på ännu ett stort löparäventyr – fem varv på den legendariska Lidingöloppsbanan. Totalt över 160 kilometer, med ...

  • Rohingyaflyktingar från Myanmar söker skydd l Bangladesh.
    Pressmeddelande

    Fyra redaktioner i final till journalistpris

    Inför årets prisutdelning presenteras nu fyra nominerade redaktioner som på olika sätt belyst människor på flykt, gränser och mänskliga rättigheter.