Rädslan präglar Sudan

Tre år efter att kriget i Sudan bröt ut fortsätter människor att fly både inom landet och över gränserna. Våld och osäkerhet sätter sin prägel på den hårt prövade befolkningen.

Foto från ett mottagningscenter i Tawila, dit människor från Sudan tar sig. UNHCR finns på plats med hjälp och vägledning.
Människor som flyr striderna i Sudan söker sig ofta till uppsamlingscenter. Här en bild från Tawila, där UNHCR finns på plats.

Tre år av krig i Sudan

Tre år av konflikt har satt djupa spår i Sudan. Strider, våldsamheter och bristande samhällsfunktioner gör att få stannar på samma plats under någon längre tid. 

Många har tvingats fly flera gånger i sökandet efter relativ trygghet.

Familjer som redan förlorat allt: sina hem, sina jobb och sin trygghet, rycks upp gång på gång. UNHCR rapporterar att många ger sig av, ofta med mycket kort varsel, utan tillräckligt med mat och vatten.

Kvinnor lever med stora risker att utsättas för sexuellt våld. Barn separeras från sina föräldrar.

UNHCR finns på plats, men resurserna är begränsade. Inne i Sudan är läget oerhört svårt och i grannländerna, dit människor flyr, är kapaciteten att ta emot fler människor på flykt hårt pressad. Antalet människor som söker sig från Sudan över Medelhavet mot Europa har ökat.

Snabba fakta om situationen i Sudan:

  • 14 miljoner människor har lämnat sina hem sedan 2023
  • 4 miljoner av dessa har lämnat landet. Resten är på flykt inom landets gränser
  • Bristen på skydd, mat, vård och andra grundläggande behov förvärrar situationen

UNHCR fortsätter sitt arbete på plats och delar ut nödhjälp, erbjuder rådgivning och inte minst psykosocialt stöd åt de som drabbats av våldet. Det krävs ett ökat internationellt engagemang för att möta behoven och skapa förutsättningar för en hållbar lösning.

Konfliktens brutalitet tvingar inte bara människor att fly, utan orsakar också djupa psykiska trauman i de fördrivna samhällena.

Charlotte Hallqvist, UNHCR
Nödhjälp till Sudan
UNHCR-medarbetare är redo att dela ut nödhjälp.

Senaste nyheterna om Sudan

  • Foto på Shaima från Sudan.
    Sudan

    Hopp och försörjning för kvinnor på flykt

    Shaima flydde kriget med sina barn. Hon förlorade flera anhöriga. Nu driver hon en kvinnogrupp som bland annat tillverkar och säljer tvål.

  • En sudanesisk familj som flytt undan kriget.
    Sudan

    Nytt hopp efter flykten från Sudan

    När flyganfall förstörde deras hem i Sudan tvingades Wifak och Adam skiljas från allt de byggt upp. Nu bygger de upp sitt liv igen.

  • Foto på en kvinnlig psykiatriker från Sudan.
    Sudan

    Hon hjälper medflyktingar från Sudan

    Krigets trauman är många. För Nidal innebär det dubbla roller: hon är både flykting - men hjälper också andra flyktingar att bearbeta sina trauman.

  • Människor vid ett UNHCR-uppsamlingsläger i Tchad.
    Sudan

    Rädslan präglar Sudan

    Tre år efter att kriget i Sudan bröt ut fortsätter människor att fly både inom landet och över gränserna.

  • En kvinna som flytt från Sudan till Tchad.
    Sudan

    UNHCR vädjar om ökat stöd till Sudan

    Kriget i Sudan har utvecklats till världens största humanitära kris. UNHCR vädjar nu om stöd från omvärlden för att hjälpa människor på flykt. 

  • Två kvinnor på flykt från kriget i Sudan. 1000 dagar av krig.
    Sudan

    1000 dagar av krig i Sudan

    1000 anledningar till varför din hjälp till Sudan betyder mer än någonsin tidigare.

  • UNHCR-arbetare på plats i Sudan.
    Sudan

    Fyra frågor om Sudan

    Varför är det krig i Sudan? Hur påverkar det befolkningen - och vad gör UNHCR på plats? Fyra fakta om situationen i Sudan!

  • Människor som flytt kriget i Sudan sitter utspridda på marken.
    Sudan

    Nödrop från Sudan — akut kris just nu!

    Attacker mot civila och rapporter som vittnar om massmord och övergrepp. 71 000 har flytt på en vecka, många är undernärda och svårt traumatiserade.

  • Människor som flytt kriget står i en kö för att få matutdelning.
    Sudan

    Eskalerande humanitär kris i Sudan

    Det brutala våldet i Sudans delstat Norddarfur har tvingat tiotusentals människor att fly. Många saknar mat, vatten och sjukvård. UNHCR varnar för ...

  • Desinfektion (rengör med specialmedel för att döda bakterier) för att stoppa kolera från att sprida sig vidare i området.
    Sudan

    Sudan: Kolera sprids när hjälpen minskar

    Kolerautbrott drabbar människor på flykt i Sudan och Tchad. Regn översvämmar hem, sjukhus attackeras och hungersnöd sprids.