Svält i Sudan — familjer i akut nöd

Akut nödläge i Sudan. Över tio miljoner människor har tvingats fly från strider och övergrepp. Nu hotas hundratusentals människor av svält, undernäring och kolera.
En kvinna från Sudan tittar in i kameran.
60-åriga Bizima är en av alla som tvingats fly från sina hem i Sudan på grund av de brutala striderna i landet.

Svält i Sudan

400 000 människor i ett internflyktingläger i Sudan svälter just nu och riskerar att dö om de inte får hjälp, mat och näring.

Mamadou Dian Balde, samordnare i Sudan, berättar:

– Varningssignalerna har funnits där i månader. Nu står vi inför den bistra verkligheten med svält i Sudan. Kvinnor, barn och män på flykt dör av hunger, undernäring och sjukdomar.

Brutala strider i Sudan

Över tio miljoner människor har tvingats fly från sina hem i Sudan sedan kriget i landet bröt ut 2023. Många har tvingats fly flera gånger för att undkomma brutala strider och övergrepp.

I genomsnitt flyr 20 000 människor varje dag. De har mött obeskrivligt våld, tvingats lämna sina hem, jobb och ofta sina nära och kära bakom sig. 

Nu har hungersnöden drabbat de mest utsatta i Zamzam-lägret i norra Darfur och miljontals fler riskerar att drabbas av hungersnöd i landet.

UNHCR är på plats

UNHCR, FN:s flyktingorgan, uppmanar tillsammans med det internationella samfundet till ett slut på konflikten och omedelbart tillträde till de värst drabbade av konflikten.

En god nyhet är att de första lastbilarna med nödhjälp har nått fram efter månader av väntan. Konvojen lämnade Tchad i förra veckan med destination Darfur och avlägsna områden där människor på flykt varit avskurna från hjälp i flera månader.

Hjälpinsatserna är krävande eftersom många vägar har förstörts av den senaste tidens översvämningar.

Kolera har brutit ut

Samtidigt har utbrottet av kolera i landet ytterligare förvärrat den extremt svåra situationen. UNHCR:s arbetar intensivt med förebyggande åtgärder som distribution av tvål, distribution av informationsmaterial, utbildning av hälsoarbetare samt behandling.

I grannländerna fortsätter UNHCR att fokusera på registrering av nyanlända och identifiering av särskilt sårbara familjer och personer med specifika behov. Här genomför UNHCR också insatser för att förebygga könsbaserat våld och säkerställa att ensamkommande flyktingbarn får hjälp.

Senaste nyheterna

  • Människor som flytt våldet i Kongo och är i Burundi.
    Nyheter

    Ny rapport från UNHCR om insatser 2025

    2025 präglades av långvariga konflikter och kraftiga nedskärningar i finansieringen. Men UNHCR, FN:s flyktingorgan, hjälpte miljontals människor ...

  • Två kvinnor på flykt från kriget i Sudan. 1000 dagar av krig.
    Sudan

    1000 dagar av krig i Sudan

    1000 anledningar till varför din hjälp till Sudan betyder mer än någonsin tidigare.

  • En förstörd byggnad i Ukraina.
    Nyheter

    Ryska attacker skördar liv i Ukraina

    Inledningen på det nya året har varit våldsam i Ukraina. Ryska attacker slår hårt mot civilbefolkningen och de humanitära behoven växer.

  • Foto på Barham Salih som besöker Kenya.
    Nyheter

    Barham Salih: Omvärlden måste ta större ansvar

    FN:s nya flyktingkommissarie Barham Salih uppmanar det internationella samfundet att bidra till långsiktiga lösningar för människor på flykt.

  • En flyktingpojke från Venezuela leker med ett gosedjur i samband med hälsoundersökning och vaccinering.
    Venezuela

    Venezuela skapar rubriker – här är vad du behöver veta

    Nu när Venezuela toppar rubrikerna vill vi nå ut med en bild av vad som händer – och hur UNHCR förbereder sig för att agera.

  • Foto på Barham Salih.
    Nyheter

    Barham Salih blir ny chef för UNHCR

    FN:s generalförsamling har valt Iraks tidigare president Barham Salih till ny flyktingkommissarie för FN. Han tillträder i januari 2026 och ...

  • Evelina Kroon med en filt.
    Nyheter

    Ny filt från ARKET och Evelina Kroon ger värme till människor på flykt

    ARKET teamar upp med Evelina Kroon - och stödjer UNHCR:s arbete för människor på flykt.

  • UNHCR-arbetare på plats i Sudan.
    Sudan

    Fyra frågor om Sudan

    Varför är det krig i Sudan? Hur påverkar det befolkningen - och vad gör UNHCR på plats? Fyra fakta om situationen i Sudan!

  • En båt i havet utanför Indonesien.
    Malaysia

    Båtkatastrof utanför Malaysia – hundratals rohingyer saknas

    Minst 21 människor har dött och hundratals saknas efter att en träbåt med flyktingar förlist utanför Malaysias kust. 

  • En kvinna står mellan två översvämmade fält i Sydsudan.
    Nyheter

    Klimatfinansieringen missar flyktingarna

    Inför klimatmötet COP30 varnar UNHCR för att flyktingar och deras värdsamhällen gång på gång förbises i den globala klimatfinansieringen.