Kontakta oss

Sverige för UNHCR samlar in pengar till människor på flykt i världen och ökar förståelsen om flyktingars svåra situation. Kontakta oss gärna om du har frågor och funderingar.

Kontakta oss

Växeln är öppen vardagar måndag till fredag 9.00-16.00. Vi har lunchstängt 12.00-13.00 varje dag.

Besöksadress:

Sverige för UNHCR
The Park
Magnus Ladulåsgatan 3
118 65 Stockholm

E-postadress: info@sverigeforunhcr.se
Organisationsnummer: 802426-1250

Har du frågor om gåvor, gåvobevis eller andra givarfrågor?

Vänligen kontakta givarservice:
08-121 491 00

Har du allmänna frågor?

Vänligen kontakta växeln:
08-121 490 90


Har du frågor om asyl eller juridiska ärenden?

Vänligen kontakta:
UNHCR:s representation för de nordiska och baltiska länderna
swestprotection@unhcr.org
tel. +46 10 10 12 800
https://www.unhcr.org/neu/se/

Behöver du UNHCR:s hjälp? Här hittar du information om UNHCR i Sverige: http://help.unhcr.org/sweden/

Kontakta oss på Sverige för UNHCR

Åsa Widell, generalsekreterare
asa.widell@sverigeforunhcr.se
+46 705 36 58 81


Elin Stråkendal, vice generalsekreterare, chef strategi och tillväxt
elin.strakendal@sverigeforunhcr.se


Kommunikation och press

Presstelefon: 073 914 70 32


Ulrika Nilsdotter Brühl, kommunikationschef
ulrika.nilsdotter.bruhl@sverigeforunhcr.se
073-746 41 22


Daniel Axelsson, ansvarig press
daniel.axelsson@sverigeforunhcr.se
08-121 490 53


Ulrika Belin, PR-ansvarig
ulrika.belin@sverigeforunhcr.se


Åsa Andreasson Åkerström, projekt- och produktionsansvarig
asa.andreasson@sverigeforunhcr.se
073-687 7006


Robin Alvarsson, innehållsansvarig
robin.alvarsson@sverigeforunhcr.se


Felicia Holmgren, ansvarig sociala medier


Albin Borking, ansvarig sociala medier


Ulrika Forsberg, webbansvarig
ulrika.forsberg@sverigeforunhcr.se


Insamling


Erik Johansson, insamlingschef
erik.johansson@sverigeforunhcr.se
+46 (0)709 242 885


Astrid Steen, chef företagssamarbeten och filantropi
astrid.steen@sverigeforunhcr.se
070-342 0550


Amelie Häger, senior strategisk partnerskapsansvarig
amelie.hager@sverigeforunhcr.se
073-331 1793


Kajsa Ljungquist, ansvarig filantropi och stora donationer
kajsa.ljungquist@sverigeforunhcr.se
070-28 47 213


Richard Hägglöf, ansvarig företagssamarbeten
richard.hagglof@sverigeforunhcr.se
070-86 09 502


Niklas Birgetz, ansvarig företagssamarbeten
niklas.birgetz@sverigeforunhcr.se
+46 (73) 914 70 25


Charlotte Wiström, ansvarig stora gåvor och testamenten
charlotte.wistrom@sverigeforunhcr.se
08-121 490 33


Eva Dalekant, programkoordinator företagsgåvor
eva.dalekant@verigeforunhcr.se
076 492 8701


Jenny Wevill, chef privatmarknad
jenny.wevill@sverigeforunhcr.se
070 718 9632


Sara Andersson, ansvarig engagemang och lojalitet
sara.andersson@sverigeforunhcr.se


Marina Gummesson, ansvarig digital och DRTV-värvning
marina.gummesson@sverigeforunhcr.se
08-121 490 38


Erik Hjalmarsson, ansvarig kampanjer
erik.hjalmarsson@sverigeforunhcr.se
08-121 490 56


Julia Persson, marknadskoordinator
julia.persson@sverigeforunhcr.se


Jennifer Gustafsson, projektledare TM och kampanj Direktdialog
jennifer.gustafsson@sverigeforunhcr.se


Sauda Haque, koordinator telemarketing
tel. 072 601 3574


Carina Pettersson, administratör givarservice, Teamledare
carina.pettersson@sverigeforunhcr.se
08-121 49 100


Olov Sundström, administratör givarservice
Tjänstledig


Linn Thullberg, administratör givarservice
linn.thullberg@sverigeforunhcr.se


Helena Kullin, administratör givarservice
helena.kullin@sverigeforunhcr.se


Ekonomi och administration


Jenny Granell, ekonomi- och administrativ chef
jenny.granell@sverigeforunhcr.se
08-121 490 20


Anna Lindholm, HR-ansvarig
Föräldraledig


Eva Berglöf, vikarie personalchef
eva.berglof@sverigeforunhcr.se
0739147036


Frida Fehrm, manager Salesforce CRM
frida.ferm@sverigeforunhcr.se

 


Josephine Ohlén, kontorsansvarig
josephine.ohlen@sverigeforunhcr.se