Kontakta oss

Sverige för UNHCR samlar in pengar till människor på flykt i världen och ökar förståelsen om flyktingars svåra situation. Kontakta oss gärna om du har frågor och funderingar.

Kontakta oss

Har du allmänna frågor? 
Vänligen kontakta växeln: +46 8 121 490 90 
Öppettider: 9:00-16:00 med lunchstängt 12-13

Avvikande öppettider:
Fredag 10/5 - Stängt

Besöksadress: 
Sverige för UNHCR 
Luntmakargatan 46
111 37 Stockholm

Organisationsnummer: 
802426-1250

Har du frågor om gåvobevis eller andra givarfrågor? 
+468 121 491 00 
info@sverigeforunhcr.se


Behöver du UNHCR:s hjälp?

Här hittar du information om UNHCR i Sverige: http://help.unhcr.org/sweden/

Har du frågor om asyl eller juridiska ärenden? 

Vänligen kontakta: UNHCR:s representation för de nordiska och baltiska länderna 
mejladress: swestprotection@unhcr.org 
tel: +468 10 10 12 800 öppettider: 10-12 mån-fre 
https://www.unhcr.org/neu/se


Kontakta oss arbetar på Sverige för UNHCR

Åsa Widell, generalsekreterare
asa.widell@sverigeforunhcr.se
+46 705 36 58 81


Elin Stråkendal, vice generalsekreterare, chef strategi och tillväxt
elin.strakendal@sverigeforunhcr.se


Kommunikation och press


Presstelefon: +46 8 10 14 66 125


Ulrika Nilsdotter Brühl, kommunikationschef 
ulrika.nilsdotter.bruhl@sverigeforunhcr.se
+46 737 464 122


Daniel Axelsson, ansvarig press
daniel.axelsson@sverigeforunhcr.se
+46 812 149 053


Ulrika Belin, PR-ansvarig   
ulrika.belin@sverigeforunhcr.se


Åsa Andreasson Åkerström, projekt- och produktionsansvarig
asa.andreasson@sverigeforunhcr.se
+46 736 877 006


Robin Alvarsson, innehållsansvarig
robin.alvarsson@sverigeforunhcr.se


Ulrika Forsberg, webbansvarig
ulrika.forsberg@sverigeforunhcr.se


Felicia Monteverde Holmgren, ansvarig sociala medier
felicia.monteverde@sverigeforunhcr.se


Alina Wass Widinghoff, projekt- och kommunikation
alina.wass.widinghoff@sverigeforunhcr.se


Martin Falkman, kommunikationsspecialist
martin.falkman@sverigeforunhcr.se


Företag och stora givare


Charlotte Köhler Lindahl, chef företagssamarbeten och filantropi
charlotte.kohler.lindahl@sverigeforunhcr.se
+46 707 220 363


Amelie Häger, senior strategisk partnerskapsansvarig   
amelie.hager@sverigeforunhcr.se   
+46 733 311 793


Kajsa Ljungquist, ansvarig företagssamarbeten
kajsa.ljungquist@sverigeforunhcr.se
+46 702 847 213


Richard Hägglöf, ansvarig företagssamarbeten
richard.hagglof@sverigeforunhcr.se
+46 708 609 502


Niklas Birgetz, ansvarig företagssamarbeten
niklas.birgetz@sverigeforunhcr.se
+46 739 147 025


Eva Lagercrantz, ansvarig filantropi, stora donationer och stiftelser
eva.lagercrantz@sverigeforunhcr.se
+46 795 854 966


Charlotte Wiström, ansvarig stora gåvor och testamenten
charlotte.wistrom@sverigeforunhcr.se
+46 812 149 033


Eva Dalekant, programkoordinator företagsgåvor
eva.dalekant@sverigeforunhcr.se
+46 764 928 701


Cecilia Bergman, företagsgåvor
cecilia.bergman@sverigeforunhcr.se


Insamling


Jenny Wevill, insamlingschef privatpersoner
jenny.wevill@sverigeforunhcr.se
+46 707 189 632


Marina Gummesson, ansvarig digital och DRTV-värvning
marina.gummesson@sverigeforunhcr.se
+46 812 149 038


Erik Hjalmarsson, ansvarig kampanjer
erik.hjalmarsson@sverigeforunhcr.se
+46 812 149 056


Göran Carlsson, kommunikatör insamling
goran.carlsson@sverigeforunhcr.se


Julia Persson, marknadskoordinator
julia.persson@sverigeforunhcr.se


Gabriella Duvnjak, projektledare för lojalitet och engagemang
gabriella.duvnjak@sverigeforunhcr.se


Jennifer Gustafsson, chef direktdialog, dörrknackning och telemarketing
jennifer.gustafsson@sverigeforunhcr.se


Fredrik Berlin, koordinator telemarketing
fredrik.berlin@sverigeforunhcr.se


Ekonomi, administration och IT


Jenny Granell, ekonomichef


Selma Salkic, controller
selma.salkic@sverigeforunhcr.se


Jessica Worley, HR- och administrationschef   
jessica.worley@sverigeforunhcr.se   
+46 791 420 744


Josephine Ohlén, kontorsansvarig
josephine.ohlen@sverigeforunhcr.se


Carina Pettersson, administratör givarservice, teamledare
info@sverigeforunhcr.se
+46 812 149 100


Mathilde Hultin, administratör givarservice
mathilde.hultin@sverigeforunhcr.se info@sverigeforunhcr.se


Frida Fehrm, manager Salesforce CRM
frida.fehrm@sverigeforunhcr.se


Caroline Landby, analytiker
caroline.landby@sverigeforunhcr.se


Jon Herrdahl, produktansvarig webb
jon.herrdahl@sverigeforunhcr.se