Kontakt från oss

Vi kommunicerar med allmänheten och våra givare via vår webbplats, annonsering, e-post, brevutskick, SMS, tv-reklam, telefon, på stan eller knacka dörr.
En kvinna med UNHCR-väst tittar in i kameran.
UNHCR:s personal har blå västar.

Kommunikation med dig

Kommunikation till allmänheten och de som stödjer oss sker via vår webbplats, annonsering, e-utskick, postala direktutskick, tv-reklam, telefon, på stan eller knacka dörr.

För att du ska känna dig säker på att det är just Sverige för UNHCR som kontaktar dig, berättar vi här lite mer om hur vi arbetar med just kontakt via telefon, värvning på stan och dörrknackning.

SMS från 729 30 eller UNHCR

Vid akuta kriser kan vi skicka ut ett SMS från telefonnummer 729 30 till våra givare. Då ber vi om en gåva som hjälper människor i nöd.

Vi SMS:ar också till dig som givare för att tacka för din gåva och berätta om hur ditt stöd används i världen. Vissa SMS kommer med UNHCR som avsändare.

SMS för komplettering

Om du har fått ett SMS från UNHCR för komplettering av uppgifter inför skattereduktionen använder vi en krypterad länk från bit.ly som följs av ett antal tecken.

När du klickar på länken hamnar du på en säker sida hos oss: https://cloud.info.sverigeforunhcr.se - din personliga säkra sida följs av ett antal tecken.

Telefonsamtal

Samtal görs av vår givarservice eller externa telemarketingföretag.

Via telefonsamtal tackar vi för givarnas stöd, berättar om aktuella insatser och behov från UNHCR. Ibland ber vi om ytterligare bidrag för att kunna öka stödet till utsatta människor på flykt.

Alla som ringer för Sverige för UNHCR får utbildning och stöd under arbetets gång för att ni som tar emot samtalen ska känna er trygga med att ni får rätt information och uppgifter.

Telefonnummer som vår externa partner ringer ifrån är:

  • 0763814922 och 0763814310 

E-post och utskick

Om du har tackat ja till nyhetsbrev och utskick från oss, skickas mejlen från avsändare Sverige för UNHCR med e-postadress hej@info.sverigeforunhcr.se.

  • Om du har beställt gåvor i vår gåvoshop skickas kvitto från avsändare Sverige för UNHCR med e-postadressen info@sverigeforunhcr.se.
  • Om du eller ditt företag har skänkt en gåva skickas kvitto från hej@info.sverigeforunhcr.se.
  • Om du har fått ett mejl för att komplettera dina uppgifter inför skattereduktionen finns en knapp med en krypterad länk till https://cloud.info.sverigeforunhcr.se. Avsändare för mejlet är Sverige för UNHCR med mejladress hej@info.sverigeforunhcr.se.

Enkäter och undersökningar

Vi värdesätter våra givares åsikter och strävar ständigt efter att förbättra vårt arbete. För att uppnå detta skickar vi regelbundet ut enkäter om olika ämnen till våra givare.

Våra enkäter kan skickas ut direkt från oss eller genom vår samarbetspartner, Netigate, en pålitlig plattform för undersökningshantering. Oavsett hur enkäten levereras, är ditt deltagande värdefullt för oss och hjälper oss att göra informerade beslut för att förbättra våra tjänster.

Våra SMS-enkäter skickas med UNHCR som avsändare. När du klickar på länken i SMS:et hamnar du på enkätens startsida.

Tack för att du tar dig tid att svara på våra enkäter och bidra till vår utveckling. Din åsikt gör skillnad!

Möten på stan eller vid ytterdörren

Sverige för UNHCR arbetar med insamlingsmetoderna Face-to-Face och Door-to-Door. Det betyder att vi värvar månadsgivare utomhus på gator och torg samt bostadsområden och knackar på hemma hos potentiella givare.

Vi befinner oss just ni i Stockholm, Västerås, Eskilstuna, Sundsvall och Uppsala med omnejd.

Detta är en lönsam insamlingsmetod som används av UNHCR över hela världen för att kraftinsamla till människor på flykt. 

Blå väst och ID-bricka

Värvarna ska alltid kunna identifieras med UNHCR:s kläder:

  • Blå väst samt en ID-bricka runt halsen med namn.
  • Bild och logotyp.
  • Kontaktuppgifter till projektledare.

De frågar endast om dina bankuppgifter via surfplatta och ska aldrig be eller ta emot kontanter.

Om du inte vill uppge dina bankuppgifter direkt kan du alltid komplettera detta vid ett senare tillfälle.

Få hjälp av givarservice

Kontakta oss gärna om du har frågor angående ditt givande.

Senaste nyheterna

  • UNHCR är på plats med nödhjälp efter luftangreppen mot Kiev.
    Ukraina

    Skyddsrum istället för sommarlov

    Kriget i Ukraina förvärras. Civila dödas, barn tvingas till skyddsrum och hem förstörs. Hjälp drabbade familjer. Rädda liv idag.

  • En figur av Stålmannen hänger på väggen i ett hem som träffats i ett israelisk flyganfall.
Foto: Reuters/Adnan Abidi
    Libanon

    AKUT: Libanon under nya kraftiga attacker

    Våldet i Libanon ökar snabbt. Nya attacker tvingar familjer på flykt. UNHCR finns på plats med nödhjälp – behoven är enorma. Du behövs.

  • Flygbild över Cox's bazaar.

    Världen får inte glömma Rohingyafolket

    Över en miljon ur folkgruppen Rohingya lever i flyktingläger i Bangladesh. UNHCR varnar för att deras situation förvärras.

  • UNHCR-medarbetare blickar ut över ett tältläger
    Pressmeddelande

    Årets finalister utsedda

    Tre redaktioner är nominerade till årets Refugee Awareness Award, som blir det tredje i ordningen.

  • Foto på fotbollsspelaren Alphonso Davies
    Nyheter

    Fotbollen ger hopp till unga på flykt

    Fotboll finns överallt i världen, precis som människor på flykt. UNHCR lanserar ett symboliskt lag där alla har egna erfarenheter av flykt.

  • Hjälplager i Ukraina träffat i ryskt flyganfall.
    Ukraina

    UNHCR-lager i Ukraina träffat i flyganfall

    På kvällen den 19 maj träffades ett lager i Dnipro, som används av UNHCR, i ett ryskt flyganfall. Två lagerarbetare dödades.

  • Ebola sprids just nu i östra Kongo. Foto: UNHCR
    DR Kongo

    Ebola sprids i östra Kongo

    Ebola har bekräftats i östra Kongo. Över 220 människor befaras ha dött. Vill du hjälpa i det här nödläget?

  • Människor på flykt i Libanon
    Libanon

    Människor fortsätter fly i Libanon

    Trots vapenvila fortsätter våldet, osäkerheten och förstörelsen i Libanon. Många tvingas fly flera gånger.

  • Foto från ett UNHCR-lager.
    Nyheter

    Ökade kostnader drabbar människor på flykt

    Krisen i Mellanöstern skapar ökade transportkostnader och störningar i globala leveranskedjor. Det drabbar människor på flykt.

  • Flyktingar anländer med båt till Indonesien.
    Myanmar

    Dödligaste året för flykt till sjöss

    Under 2025 rapporterades nästan 900 ur folkgruppen Rohingya döda eller saknade efter att ha flytt till sjöss i Syd- och Sydostasien.