Tillsammans ger vi hopp!

Ert stöd har bidragit till att miljoner människor på flykt över hela världen har fått hjälp. Tillsammans skapar vi en ljusare framtid för fler barn och familjer.

En kvinnlig UNHCR-medarbetare pratar med ett barn i Bangladesh.

Ert stöd är tak över huvudet, skolgång för barn, rådgivning, vård och tillgång till vatten. Tack för den hjälp som ni ger till människor som befinner sig på flykt, ert stöd räddar liv!

Åsa Widell, generalsekreterare Sverige för UNHCR

Det är tack vare starkt stöd och stort engagemang från givare som UNHCR kan vara på plats för att hjälpa människor som drabbats av konflikt, krig och naturkatastrofer.

Ert generösa stöd har bidragit till att miljoner människor på flykt över hela världen har fått hjälp. Tillsammans skapar vi en ljusare framtid för fler barn och familjer.

Rekordmånga på flykt

Just nu befinner sig fler människor på flykt i världen än någonsin tidigare. UNHCR har FN:s mandat att ta hand om dem. UNHCR ser till att människor på flykt får akut nödhjälp i form av skydd, tak över huvudet, mat och vatten, kläder och mediciner. De ser också till att familjer får en trygg plats att sova på och en värdig tillvaro i väntan på att få skapa sig ett hem igen.

UNHCR:s fältexperter är ofta först på plats och stannar så länge som det behövs. Samtidigt är behoven enorma och resurserna räcker inte till. UNHCR finansieras nästan uteslutande av frivilliga bidrag. Varje år täcker finansieringen bara omkring hälften av behoven.

Därför är gåvor från företag, stiftelser, föreningar och filantroper väldigt viktiga för att alla som behöver hjälp ska få hjälp. Det är tillsammans som vi kan göra skillnad - och tack vare er som UNHCR:s arbete kan fortsätta.

86% av insamlade medel går till att hjälpa människor på flykt.

14% av insamlade medel används för insamling och innovation.

Reportage om människor på flykt

Ert engagemang gör skillnad!

UNHCR:s arbete är möjligt tack vare stöd från generösa givare. Med er hjälp kan vi fortsätta att ge livsnödvändig hjälp och hopp till människor på flykt världen över. Siffrorna nedan kommer från Emergency Impact Report 2024.

  • Filtar

    Under 2024 delade vi ut 1,4 miljoner filtar till familjer som tvingats lämna sina hem och behövde skydd mot kyla och väder.

  • Myggnät

    Vi distribuerade 529 000 myggnät för att skydda barn och vuxna från sjukdomar som sprids av insekter i utsatta områden.

  • Köksset

    293 000 set med köksutrustning delades ut vilket gjorde det möjligt för familjer på flykt att laga egen mat.

  • Förnödenheter

    Totalt skickades 5,1 miljoner akuta förnödenheter till flyktingkriser runt om i världen.

Hjälpen når fram - ert engagemang gör skillnad

UNHCR finns på plats när krisen slår till - och stannar så länge det behövs. Tack vare gåvor från engagerade privatpersoner och företag kan arbetet fortsätta. Läs mer om resultaten av UNHCR:s arbete för människor på flykt.

UNHCR-personal lastar ur en sändning med nödhjälpsartiklar.

Senaste nyheterna